Falumúzeum
A Zselyki Falumúzeumot az Evangélikus – Lutheránus Egyházközség és az ennek keretében működő Zselyki és Besztercei Nőegylet hozta létre a tagok, valamint a faluban élő magánszemélyek tárgyi adományából.
A múzeum létrehozásának alapötlete és célja volt megőrizni Zselyk hagyományát, a szellemi és kulturális örökséget, a családoknál meglévő viseleteket, a hagyományos paraszti élet használati tárgyait, varrotasokat, kézimunkákat és a ház egyéb díszítőelemeit felkutatni, összegyűjteni és kiállítani a régi hagyományos rendeltetési formájukban. Ez a kutatás és gyűjtőmunka sikeresnek bizonyult és ezt követően sok falubeli is adományával járult hozzá a múzeum bővítéséhez. Ennek avatására 2024. augusztus 03 – án került sor, a Zselyki Falunap alkalmával.
A múzeum jelenleg Zselyk (rom. Jeica, ném. Schelken) központjában található egy hagyományosan szász építkezési stílust követő házban (falusi nevén Rabi – ház), ahol jelenleg három helység van berendezve, amely bemutatja az egykori paraszti kultúrát és családi élet mindennapjait: egy kisebb kemencés konyha, a kenyérsütéshez használt eszközökkel, egy nagyobb ebédlő, tálaló szekrénysorral, asztallal, paddal, valamint egy nagyobb „tiszta” szoba, ahol helyet kap a hagyományosan megvetett ágy, a szász jegyeket hordozó asszony, leány és férfi viseletek, különböző varrotasok, kézimunkák, terítők, falvédők, függönyök és bútorok.
További tervünk a negyedik helység berendezése, amelynek témája lesz az 1879 – ben alakult és azóta működő Zselyki fúvószenekar, valamint a régi felekezeti, illetve állami iskola.
Jelenleg a múzeumot a Zselyki Evangélikus – Lutheránus Egyházközség adminisztrálja és ez bármikor megtekinthető.